تاريخ : چهارشنبه دوم شهریور ۱۳۹۰ | | نویسنده : آزاده شایق

فراخوان طراحی نماد میدان ولی‌عصر(عج)

فراخوان بین‌المللی طراحی نماد حجمی میدان ولی‌عصر(عج) از سوی سازمان زیباسازی شهرداری تهران منتشر شده و زمان ارسال آثار نیز تا پایان تیرماه سال 90 اعلام شده بود که مهلت آن برای امکان شرکت هنرمندان بیشتری تا آذر ماه سال جاری تمدید شده است. این فراخوان در راستای ساماندهی میادین اصلی شهر تهران و ارتقای کیفی مناظر شهر تهران منتشر شده است.
موضوع طراحی این نماد حجمی «موعود» اعلام شده است که موضوع مشترکی میان همه ادیان است و امکان شرکت هنرمندان خارجی پیرو سایر ادیان الهی را نیز فراهم می‌کند. در طراحی این نماد حجمی، هنرمندان باید موقعیت و شرایط ویژه میدان ولی‌عصر و موضوع «موعود» را مدنظر داشته باشند و توجه به ویژگی‌های ایرانی اسلامی و مفهوم «موعود» در قالب نگاهی جهانی در طراحی نماد الزامی است.
طرح‌ها باید به صورت ماکت حجمی با اشل دقیق، همراه با پیشنهاد ابعاد و مقیاس، جنس اثر، و تصویر جانمایی در میدان ارائه شود. همچنین در فراخوان آمده است که میدان ولی‌عصر(عج) به دلیل احداث مترو پایین‌تر از سطح خیابان قرار خواهد گرفت که هنرمندان باید در طراحی نماد به تغییرات فیزیکی میدان توجه کنند.
همچنین با توجه به پایین‌تر بودن میدان در طراحی جدید و احداث مترو، هنرمندان باید در طراحی نماد به دید خیابان‌های اطراف از سمت شمال، جنوب، شرق و غرب دقت لازم را داشته باشند و عدم پوشانندگی خط آسمان می‌بایست در طرح پیشنهادی رعایت شده باشد. طرح‌های رسیده از سوی تیمی متشکل از هنرمندان متخصص مجسمه‌های شهری و معماری داوری خواهد شد.
برای سه طرح برگزیده این فراخوان جوایزی نیز در نظر گرفته شده است که به ترتیب مبالغی معادل 100 میلیون ریال،70 میلیون ریال و 50 میلیون ریال به برگزیدگان سه طرح اول پرداخت خواهد شد. هنرمندان مجسمه‌ساز و معمار می‌توانند تا آذرماه طرح‌های پیشنهادی خود را تا آذرماه به اداره آثار حجمی این سازمان واقع در عمارت عین‌الدوله (نگارخانه برگ) ارسال کنند.

منبع:shasa.ir  • قالب وبلاگ