تاريخ : دوشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۰ | | نویسنده : سپیده سپهری

برای این که محل شنا و غواصی در المپیک 2008 پکن، bejing بود، بنابراین این شهر به عنوان یک نماد بین المللی برای این کار شناخته شد. وقتی که  Forrec برای طراحی یک پارک آبی با یک ساختار عالی قرارداد بست، واضح بود که سازه باید طراحی مطابق با نیازهای موجود در سطح جهان داشته باشد. مشخصه این طرح ساختار شبکه ای حباب گونه است که پوسته بیرونی ساختمان را شکل می دهد.

 فیلترینگ نور از میان دو غشای آن ( دو غشای دیوار) محیط زیر آب را به بیننده القا می کند و در نهایت این مفهوم ادامه می یابد تا فضای زیر آب تالاب استوایی نمایش داده می شود.

المان های بزرگ و انتزاعی آبزیان، حباب های رنگارنگ، جلبک های دریایی، مرجان و ماهی های ژلاتینی ، در فضا شناورند و یک فضای آبی پویا را ایجاد می کنند.

در شب، نور تماشایی اضافه میشود که فضای تخیلی زیر آب را ایجاد می کند. این المان های انتزاعی آنقدر سر زنده هستند که هیجان را بر می انگیزند ولی همگام با آن ، آن قدر پیچیده هستند که مکمل هندسه معماری شوند.

 شبکه بندی دیوار یکی از چالش های اصلی این بناست. بسیاری از پارک های آبی ، سرسره و برج هایی دارند که به  اطراف سازه کشیده می شوند ولی پوست این سازه آبی ، نفوذ ناپذیر است، بنابراین تمام المان ها باید داخل محدوده ساختمان قرار بگیرند ولی این باید به گونه ای باشد که بیننده احساس محصور شدن در ساختمان را نداشته باشد و  ازدهام  وشلوغی را حس نکند. راه حل این مشکل باید با دقت تمام سه بعد فضا را در نظر داشته باشد( فقط پلان را در نظر نگیرد) و فضای وسیع را با المان های جذاب مخلوط نماید.

برای سرمایه گذاری روی منافع بین المللی معماری و مراقبت کردن از این فضا برای بازگشایی، دو سال بعد از بازشدن این مرکز در المپیک 2008 ، باید برنامه زمانی به شدت دقیقی رعایت می شد. طراحان داخلی و معماران تیم Forrec ، پارک را طراحی کردند و ساختمان آن را در مدت 14 ماه اجرا نمودند.

در سال 2010، انجمن جهانی پارک های آبی ،جایزه نو آوری صنعتی را به  the Happy Magic Watercube  اهدا کرد.

   • قالب وبلاگ